Понеділок
20.05.2024
18:13
Вітаю Вас Гість
RSS
 
СТ "ПЕРЕМОГА"
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Цікаві статті [43]
Календар [37]
Корисне [12]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Цікаві статті

Свято Петра і Павла: історія, традиції та прикмети дня

Святом Первоверховних апостолів Петра й Павла 12 липня завершується цикл великих свят. Також Зелені свята та Івана Купала входять до цього циклу. Нерозривно в них поєдналися християнське віровчення та народні традиції, що утворили своєрідний сплав народної культури, у якому одне від одного не можна відділити. До прадавніх місцевих звичаїв це свідчить про певну толерантність Православної церкви.

У православному календарі свято Славних і всехвальних первоверховних апостолів Петра і Павла посідає важливе місце, оскільки святий Петро вважається першим серед апостолів, їхнім пастирем. Святий Петро вважається покровителем рибалок, його просять про вдалий і великий улов риби.

Святом Петра закінчується Петрівка — піст, що тривав упродовж кількох тижнів. Як було сказано вище, цього посту дотримувалися не так суворо, як Великого посту і Пилипівки. Запаси борошна і круп добігали кінця, а до нового врожаю було ще далеко. На Волині говорили: “Петрівка — на хліб катівка”. Тому під час косовиці й початку жнив сили підтримували скоромними стравами, особливо в найтяжчі робочі дні. Щоправда, до раціону вводили багато свіжої зелені, молодої городини, картоплі й грибів. Варили зелений борщ, робили холодник (холодний борщ), голубці в молодому буряковому листі.

Традиції Дня Петра і Павла

Вважалося добрим знаком, коли свято Петра припадало на середу, — тоді слід було чекати гарного року. Від цієї прикмети виникла приказка: «Не усе в середу Петра, а є в інчу днину».

Свято Петра дуже шановане серед українців. До цього дня білили і ошатно вбирали хати, образи прикрашали свіжими рушниками, підмазували долівку, білили та розмальовували піч. До церкви йшли у святковому одязі, дівчата плели, вінки з волошок і маків Петро й Павло вважалися покровителями скотарів, тому до свята для пастушків обов’язково пекли мандрики (мандриґи) із сиру.

Сир з кислого молока — давній кулінарний винахід. Згадки про нього зустрічаються у старовинних культурах. В Україні сир (російською – творог) готують і для повсякденного, і для святкового харчування. На Петра обов’язково пекли сирні мандрики. У різних регіонах вони мали різні варіанти, але основною формою цього печива були пампушки з пшеничного борошна, сиру, яєць, масла.

Перед святом всі сільські хлопці та дівчата йшли в поле зустрічати світанок, гуляючи там всю ніч і чекаючи сходу сонця. Як вважалося в народі з давніх часів, сонце в день Петра і Павла було особливим: грало різними кольорами і при цьому переливалося, як веселка. Зустрівши сонечко, молодь заплітала вінки на гілках дерев, найчастіше на березах.

Важливо знати, що в цей день:

Не можна вінчатися, сваритися, лаятися, або навіть думати про погане.

Вважається, що це буде найгарячіший день літа.

Працювати в цей день категорично не можна.

Був такий звичай, як «вартувати сонце» - полягав він у тому, щоб з самого ранку молоді люди виходили в чисте поле і чекали схід сонця, плетучи вінки.

Було невелике виключення з правил, існувало повір'я, що саме в цей день всі злаки набирали свою вагу, тому люди часто виходили працювати на полі.

Дуже часто День Петра і Павла супроводжувався різними ярмарками, які називалися «петровські». А в кінці дня мало бути бурхливий і гучне застілля.

Прикмети і приказки дня Петра і Павла

Жіноче літо до Петра, з Петрова дня - жнивну пора!

З Петрова дня червоне літо, зелений покіс.

Петров день - початок покосу трав. Готуй коси і серпи.

З Петрова дня зірниця хліб зоріт.

Коли дощ на Петров день, то сінокіс буде мокрим.

Як прийде Петро, так і буде тепло.

Селяни раділи: на Петров день - колос, на Ільїн - Колобов.

Починає рано темніти - Петро і Павло день збавив. Соловей співає до Петрова дня. Прийде Петрок - зірве листок.

З Петрова дня зозуля перестає кувати.

Якщо зозуля перестає кувати за тиждень до Петрова дня, то і зима почнеться за тиждень або за два до Різдвяного Миколи та й ніколи.

 

Категорія: Цікаві статті | Додав: JT (11.07.2017)
Переглядів: 432 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту
  • Create a Free Website
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store